Muzeum na Majdanku
ul. Droga Męczenników Majdanka 67, 20-325 Lublin
+48 81 710 28 33
Ocena: 5 (ocen: 1)

Muzeum na Majdanku

Opis miejsca: 

Obóz koncentracyjny w Lublinie, potocznie nazywany Majdankiem, istniał od października 1941 r. do lipca 1944 r. Pod względem liczby uwięzionych i bilansu ofiar należał do największych obozów, jakie Trzecia Rzesza założyła w Europie w latach 1933-1945.


Na Majdanek deportowano ok. 150 tys. więźniów wielu narodowości, najwięcej Żydów, Polaków i Białorusinów. Z powodu głodu i chorób, a także w wyniku rozstrzeliwań i eksterminacji w komorach gazowych zginęło tutaj ok. 80 tys. osób.

Państwowe Muzeum na Majdanku powstało w 1944 r. W jego zbiorach znajduje się wiele przedmiotów i dokumentów związanych z funkcjonowaniem obozu. Do najcenniejszych archiwaliów należą księgi zgonów, dokumenty osobiste więźniów i pisane przez nich grypsy. Historię obozu przedstawia stała wystawa urządzona w barakach poobozowych i ekspozycja plenerowa objaśniająca liczne ślady historyczne zachowane na obszarze niemal 90 hektarów.

Wśród udostępnianych zwiedzającym pozostałości obozu są obiekty o ogromnym znaczeniu historycznym, niezwykle sugestywnie ukazujące totalny charakter zbrodni nazistowskich: stosy butów, komory gazowe i krematoria. W Muzeum zobaczyć można również wiele eksponatów obrazujących warunki bytowe więźniów i relikty, które są świadectwem ich walki o godność i przetrwanie.

Pamięci ofiar Majdanka poświęcona jest monumentalna kompozycja rzeźbiarsko-architektoniczna, której dominującymi elementami są Pomnik-Brama i Mauzoleum z prochami pomordowanych.
 
 

Godziny otwarcia: 
kwiecień-październik: 9.00-18.00, listopad-marzec: 9.00-16.00
Ceny: 
Wstęp do Muzeum jest bezpłatny. Opłaty pobierane są za usługi przewodnickie - informacje na stronie muzeum.
Udogodnienia: 
Parking
Możliwa rezerwacja
Akceptacja opłat kartą
Dostępny dla wózków inwalidzkich
Podziel się: 

Nadchodzące wydarznia

Brak zgłoszonych wydarzeń w tym miejscu. Zgłoś wydarzenie korzystając z linku poniżej.

Napisz opinię

Zdjęcia
Więcej informacji
  • Pliki muszą mieć mniej niż 1 MB.
  • Dozwolone typy plików: png gif jpg jpeg.